Jump to content
Forum Sköldpaddor

Solar Raptor Mv 80 W


P-A
 Share

Recommended Posts

Econlux har nyligen lanserat en ny lampa i serien med Mercury vapor self-balasted.

Finns tidigare som 100 och 160 W.

Nu kommer en lampa på 80 W. Den lägsta effekten hittills på den typen av lampor.

Jag har beställt ett ex och kommer att testa den. Rapport kommer.

Link to comment
Share on other sites

Är det värmelampan du snackade om igår??

Ser fram imot testet! :D

MvH Alex

Link to comment
Share on other sites

MV 80 W ger värme + UVB.

Solar Raptor har också på gång en lampa på 70 W som ger värme men inget ljus och inget UV. Våglängderna som ger värmen (IR) sägs vara av våglängder som är skonsammare än de som ges från t ex de gamla keramiklamporna.

Jag tror att strategin i fortsättningen blir att ställa in UV-lampor beroende av UV-strålning/UV-index i stället för temperatur. Blir det då inte tillräckligt varmt får man komplettera med en värmelampa och skapa en större "basking zone" så att lamporna går i varandra och tillsammans ger en större värmeyta så att lamporna samverkar för att ge högre temperatur och större yta med relativt hög temperatur. Solningsarean har då olika gradienter av UVB och olika temperaturer över ett större område. Sköldpaddorna kan då välja vad som passar bäst för tillfället. Ibland räcker det med bara värme, ibland behövs UVB-tillskott. Jag tror att sköldpaddorna förstår sina behov bättre än vi ;)

Jag kommer att testa mina olika typer av UV-lampor och ta fram rekommenderade avstånd från tillverkaren och mina egna rekommendationer beroende på UVB-mängd och UV-index från mina mätningar. Jag kommer att stämma av med Frances Baines som är den stora gurun inom detta område.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

På kartongen rekommenderar man ett avstånd på 20 cm från djuren.

Jag rekommenderar c:a 25 cm vilket ger ett UV-index på 3,5-4,5 och en yttemperatur på runt 35 grader C.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...